Всяка своя дейност операторите на земеделски машини трябва да извършват в условията на безопасност, за да се запази здравето им при всички възможни рискови ситуации, включително и инциденти свързани с преобръщане на трактори.
За да се ограничат подобни ситуации, през последните години бяха предприети различни действия от оторизираните контролни и здравни органи, които наложиха много строги разпоредби за обезопасяване на по-старите трактори, като се монтират специфични защитни системи. Те са задължителни както за работодателите , така и за стопаните, лично управляващи тракторите си.
Това струваше и значителни усилия от страна на производителите на трактори, които започнаха да въвеждат модерни системи за защита, изцяло фокусирани върху минимизиране на рисковете при работа. Ако по-новите трактори сега отговарят на всички разпоредби, то при по-старите машини ситуацията е проблематична и изисква редица интервенции.
Нека разгледаме актуализираните разпоредби и възможните решения, които можете да приложите на тракторите с които разполагате, за да се осигури безопасност и те да отговарят на съвременните изисквания към тях.
Важни уточнения
Преди да анализираме техническите аспекти по-подробно, нека изясним някои важни моменти.
1. Преустройството на трактори с цел защита при преобръщане, е задължителна процедура и лицето, отговорно за това, е самият потребител.
2. Продажбата или отдаването под наем на непреустроен трактор е строго забранено, освен ако той ще се ползва като нефункциониращ, тоест като скрап или историческа реликва за показване, а също така при обещание, че купувачът ще го приведе в съответствие със стандарта.
3. Само оторизирани сервизи имат право да монтират защитни конструкции при преобръщане – ROPS
ЕС правила за безопасност на трактор
Един от основните рискове е преобръщане и затискане от машината. За да се предотврати тази опасност, е необходимо да се приемат решения за избягване или поне намаляване на рисковете за операторите при преобръщане: те са определени в Европейските регламенти като:
Европейската директива 42 / ЕО от 2006 г., известна като Директива за машините, изрично е свързана със защитата на операторите в случай на преобръщане (ROPS) и защита от падащи предмети (FOPS), като системите включват задържане на операторите на седалките (вие можете да намерите текста на Директива за машините 42 / CE / 2006 тук).
Какви предпазни устройства се изискват?
Има два вида устройства свързани с безопасността на трактора, изисквани от регламентите:
1. Защитната рама – твърда конструкция, проектирана да гарантира безопасен обем за операторите в случай на преобръщане на трактора.
2. Предпазен колан – да задържи операторите на техните седалки и да предотврати изпадането им от тях в случай на преобръщане.
И двете устройства са предназначени да предпазят от подобни опасни събития и да осигурят безопасността на операторите.
Всички трактори трябва да имат: предпазна рама с 2 задни колони, неподвижна или сгъваема; с 2 предни колони, неподвижна или сгъваема; или с 4 колони, в зависимост от различни параметри, включително тип на трактора, маса, форма и размер на предпазните рами и устройства за свързване към трактора.
Сертификати за съответствие на рамката за безопасност
След като бъде монтирана защитна конструкция, отговаряща на изискванията на производителя, трябва да се издаде сертификат за съответствие (приложение III). Този документ трябва да се съхранява заедно с декларацията за правилен монтаж на защитната конструкция, изготвена от лицето, което извършва интервенцията (приложение IV).
Ако трябва да се монтира защитна конструкция, отговаряща на специфичните директиви на ЕС, производителят издава документ, удостоверяващ, че конструкцията е преминала предвидените тестове за здравина, който трябва да се запази заедно с декларацията за правилен монтаж (приложение IV бис).
Не е необходимо да актуализирате лиценза на трактора.
От само себе си се разбира, че тези, които купуват нов трактор, няма да се притесняват по този въпрос, тъй като ще се възползват от машини, произведени в съответствие с всички такива стандарти, с предпазни устройства, специално проектирани за трактора в пълно съответствие с най-новите и последни стандарти.
Тракторни кабини: цялостни решения за безопасност и комфорт
В днешно време тракторните кабини не се използват само като конструкция за безопасност за оператори, но и като действителна работна среда, и тяхните решение високо се ценят от тези, които прекарват до 10 часа на ден в работа на трактори.
Ако водачът е в състояние да работи спокойно, това намалява вероятността от инциденти: ето защо е от съществено значение да се проектират кабини, които са в състояние да гарантират пълен комфорт и ергономичност, необходими за ефективна и безопасна работа.
Целта на производителите на трактори е да отдалечат и изолират операторите от самите машини, за да предпазят не само от инциденти, но и от вибрации, шум, слънце и външни температури, прах и продукти за растителна защита.
Тези резултати се постигат с кабини и седалки, чрез които се намаляват вибрациите: в случаят се монтират регулируеми пневматични или хидравлични седалки, които подтискат подскачането и трептенията. Освен това използването на антивибрационни и обезшумяващи тампони или еластично окачване на кабината допринасят още повече за постигането на този резултат.
Изолирането на средата за оператора също се постига благодарение на модерни кабини, осигуряващи защита срещу прах и продукти от растителна защита. Най-модерната система е тази, която се предлага в кабината с ниво на защита 4, като Lounge Cab, използвана в тракторите Landini Rex 4. В кабината се поддържа малко по-високо налягане от атмосферното, за да се предотврати проникването на въздух и възможни вредни вещества отвън. Въздухът, влизащ в кабината, преминава през филтри с активен въглен, които задържат и неутрализират вредните вещества. Това е защита от най-висок клас, която отговаря на най-високите стандарти за безопасност при фабрично монтирани кабини.
Безопасност на трактора – Кабина REX4
От съществено значение за безопасността е водачът да има максимална видимост, цел, която се постига чрез използването на по-голямо остъкляване на кабината и намаляването на зоните без видимост. Друг много важен аспект, особено за стопанствата с голям обем земеделски работи е осветяване на полето по време на тъмната част на денонощието: новата серия Landini 7 е оборудвана с нов покрив с вградени 12 LED работни светлини, осигуряващи 360-градусово нощно виждане.
Ако искате да разберете кое решение ще ви позволи да работите в максимална безопасност, моля, свържете се с нас сега: 0700 70 705